Psichologijos nulemti maitinimo sutrikimai: bulimija, anoreksija

Maitinimo sutrikimai – tai kompleksinė, daugialypė problema, kuri daro įtaką tiek kūno, tiek protui. Yra įvairių maitinimo sutrikimų rūšių, tačiau šiame straipsnyje fokusuosimės į du dažniausiai pasitaikančius - bulimiją ir anoreksiją.

Bulimija

Bulimija nervoza – tai liga, pasireiškianti pernelyg intensyviais troškimais užkandžiauti, kuriems pasibaigus seka baimė priaugti svorio ir bandymai „atšaukti“ suvalgytą maistą, pvz., vėmimu, dirginančiais vidurius vaistais, pernelyg intensyviu sportu.

Psichologiniai veiksniai, darantys įtaką bulimijos atsiradimui, gali būti įvairūs. Dažnai tai susiję su pažeidžiamumu streso atžvilgiu, mažu savęs vertinimu, perfekcionizmu, kritiškumu sau ir sunkumais išreikšti emocijas. Be to, bulimija dažnai susijusi su depresija ir nerimo sutrikimais.

Anoreksija

Anoreksija nervoza - tai liga, kurios metu žmonės pereikvoja nekontroliuojamą baimę priaugti svorio, nepriklausomai nuo jų tikrojo svorio ar kūno formos. Dėl to jie riboja suvartojamo maisto kiekį iki kritiškai mažo lygio, dėl ko jų kūno svoris yra per mažas.

Psichologiniai anoreksijos veiksniai dažniausiai susiję su perfekcionizmu, kontroles poreikiu ir pažeidžiamumu psichologiniu stresu. Taip pat yra ryšys tarp anoreksijos ir depresijos, nerimo bei obsesinių-kompulsinių sutrikimų.

Psichologiniai Gydymo Metodai

Abiem maitinimo sutrikimų formoms gydyti būtina kompleksinė prieiga. Daugelis tyrimų rodo, kad psichoterapija - viena efektyviausių gydymo būdų.

Kognityvinė-elgesio terapija (KET) yra vienas dažniausiai taikomų gydymo metodų. Per KET pacientai mokosi atpažinti ir keisti netinkamus mąstymo ir elgesio modelius, susijusius su jų mityba, kūno įvaizdžiu ir savęs vertinimu.

Kitas veiksmingas metodas yra šeimos terapija, ypač naudojama paauglių anoreksijos atvejais. Šeimos terapija gali padėti nustatyti šeimos dinamikos modelius, kurie gali prisidėti prie maitinimo sutrikimo, ir padėti šeimai sukurti sveikesnį elgesį ir mitybos įpročius.

Prevencija ir Švietimas

Maitinimo sutrikimų prevencija ir švietimas yra svarbūs siekiant sumažinti šių ligų paplitimą. Svarbu skatinti sveiką požiūrį į kūną ir mitybą, o tai reiškia atsisakymą nuo nepagrįstų idealų ir stereotipų apie kūno dydį ir formą.

Maitinimo sutrikimai yra rimti ir dažnai lėtiniai sutrikimai, kurie gali turėti rimtų pasekmių tiek fizinei, tiek psichinei sveikatai. Svarbu ne tik efektyvus gydymas, bet ir ankstyva diagnostika bei sveikos mitybos ir kūno įvaizdžio edukacija. Psichologijos vaidmuo šiose srityse yra neįkainojamas, padedant žmonėms atgauti sveiką požiūrį į maistą ir savo kūną.